Zašto ATUSS?

Akademija tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd (ATUSS) nastala je spajanjem pet visokoškolskih institucija: Odseka Visoka škola elektrotehnike i računarstva, Odseka Visoka škola za informacione i komunikacione tehnologije, Odseka Visoka građevinsko-geodetska škola, Odseka Visoka železnička škola i Odseka Visoka tekstilna škola za dizajn, tehnologiju i menadžment, njenim zvaničnim osnivanjem 2019 godine. ATUSS je prepoznala internacionalizaciju svoju aktivnosti kao jedan od najznačajnih puteva ka daljem razvitku. Strategija internacionalizacije 2021-2026 i njen prateći dokument, Akcioni plan za implementaciju Strategije internacionalizacije 2021-2026, krovni su dokumenti međunarodne saradnje kojima se postavljaju ciljevi koje ATUSS treba i želi da ostvari u domenu internacionalizacije.

ATUSS se pobrinula da postoji snažan normativni okvir za podršku i upravljanje procesima koji se tiču međunarodne saradnje. U vezi sa tim, ATUSS je, pored Strategije i Akcionog plana, usvojila i Erasmus Policy Statement, Pravilnik o međunarodnoj saradnji, Pravila i smernice za odabir studenata i zaposlenih za međunarodnu mobilnost i Jezičku politiku, kao i obezbedila sve neophodne formulare za uspešnu realizaciju projekata mobilnosti, kako studenata, tako i zaposlenih. ATUSS teži ka tome da postane institucija aktivna u domenu visokog obrazovanja, istraživanja i razvoja, koja, u međunarodnom smislu, ima kapacitet da bude nosilac aktivnosti koje se tiču kreiranja novih, dodatnih društvenih vrednosti, kao što je to predviđeno Erasmus+ programom. Pored svog osnovnog cilja da pružanjem kvalitetnog obrazovanja oblikuje profesionalce konkurentne svuda u svetu, ATUSS stavlja poseban akcenat na odlaznu i dolaznu mobilnosti studenata i zaposlenih, kao i na zajednički rad na projektima, istraživanju i razvoju, kako sa programskim, tako i sa partnerskim zemljama u Erazmus+ programu, sa namerom da tokovi međunarodne saradnje postanu uobičajeni, redovni i ustaljeni procesi i visokoškolskoj instituciji kao što je ATUSS. ATUSS želi da ostvari svoju viziju time što će negovati jake i produktivne veze sa relevantnim partnerima na međunarodnom nivou i time što će instistirati na visokokvalitetnim obrazovnih aktivnostima za domaće i strane studente. Do sada je ATUSS u najvećem broju slučajeva sarađivala sa evropskim zemljama u okruženju, ali ima nameru da proširi svoju mrežu partnera i stupi u kontakt sa partnerima izvan evropskog kontinenta (partnerskim zemljama kao što su zemlje Azije, zemlje južnog Mediterana/severne Afrike, itd.).

Na osnovu zajedničkih interesovanja i kvaliteta rada, ATUSS će u narednim godinama pripremati multilateralne projekte iz akcija KA1, KA2 i Žan Mone, sa međunarodnim partnerima, i sa posebnim fokusom na inkluzivne prakse, aktivizam u lokalnim zajednicama i zaštitu životne sredine, ali i digitalizaciju administrativnih procedura koje se tiču mobilnosti, kroz inicijativu Erazmus bez papira. Pojedinačni Odseci ATUSS-a su do sada učestvovali u jednom Tempus projektu (Tempus Joint Project - Curricular Reform ) kao koordinator, dva Tempus projekta (Tempus Joint Project - Higher Education and Society) kao partner i četiri Erazmus+ projekta (tip akcije: Capacity Building in Higher Education (Visoka škola elektrotehnike i računarstva) i Strategic Partnerships for Vocational Education and Training (Visoka tekstila škola za dizajn, tehnologiju i menadžment), takođe kao partner. Visoka škola elektrotehnike i računarstva je trenutno partner u dva međunarodna Erazmus+ projekta, KA2: Cooperation for Innovation and Exchange of Good Practices i Capacity Building in Higher Education). Za novoobjavljeni Erazmus+ poziv, ATUSS radi na projektima iz akcije KA2: Alliances for Innovation sa Poljoprivrednim fakultetom Univerziteta u Beogradu i pet inostranih partnera, kao i KA2: Centres of Vocational Excellence sa Akademijom, u Mariboru, Sloveniji, i Žan Mone/KA137 projektima sa Severnokavkaskim federalnim univerzitetom iz Stavropolja u Rusiji.

Glavni i osnovni razlog visokog stepena ulaganja u ljudske i finansijske resurse na međunarodnim projektima, na svim nivoima, jeste razvoj, kako celokupnog ATUSS-a kao institucije, tako i samih studenata i osoblja. Profesionalnim razvojem i stalnim ulaganjem u napredak, ATUSS želi da sadrži visok nivo kvalitetnog obrazovanja za studente i time doprinese unapređivanju sistema obrazovanja u celini. ATUSS smatra da je važno ne samo modernizovati nastavu, unaprediti praktične veštine studenata, nastavne veštine predavača i veštine upravljanja administrativnog osoblja, kroz međunarodnu saradnju, već takođe i skrenuti pažnju studenata i kolektiva na značaj EU programa, kako bi se na taj način pojačalo interesovanje za iste i ojačao osećaj evropskog identiteta.