Privremeni boravak u Srbiji

Uslovi za ulazak u Republiku Srbiju i vize

Opšte uslove za ulazak stranaca u Republiku Srbiju možete pogledati na ovom linku. Ulazak u Republiku Srbiju moguć je na osnovu vize, za države čijim državljanima je za ulazak u Republiku Srbiju potrebna viza, ali i bez vize, za države čijim je državljanima omogućen “slobodan” ulazak u Republiku Srbiju. Pre nego što aplicirate za realizaciju studentske mobilnosti u Republici Srbiji, molimo Vas da proverite da li vam je za ulazak i boravak u Republici Srbiji potrebna viza i koji su uslovi da je dobijete. Detalje o viznoj politici Republike Srbije i uslovima za dobijanje vize određuje Ministarstvo inostranih poslova Republike Srbije. Na ovom linku možete proveriti da li Vam je za putovanje u Republiku Srbiju potrebna viza. Opšte uslove za dobijanje vize Republiku Srbiju možete pogledati na ovom linku. Za dodatne informacije o vizama, molimo Vas da se obratite ambasadi ili konzulatu Republike Srbije u Vašoj državi. Kontakt podatke o ambasadama ili drugim diplomatskim predstavništvima Republike Srbije širom sveta možete pronaći na ovom linku.

Ukoliko ste državljanin države koja je članica Evropske unije, za kratkotrajni boravak u Republici Srbiji (boravak koji traje manje od 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana računajući od dana prvog ulaska u Republiku Srbiju) neće Vam biti potrebna viza niti boravišna dozvola. Iako je državljanima države koja je članica Evropske unije za ulazak u Republiku Srbiju dovoljna samo lična karta (odnosno ekvivalentna isprava „ID“), preporučujemo Vam da pored toga imate i koristite i pasoš.

Ukoliko ste državljanin države u pogledu koje se zahteva viza za ulazak u Republiku Srbiju, onda morate aplicirati za dobijanje vize u državi u kojoj imate prebivalište. Ukoliko budete prihvaćeni za program mobilnosti studenata, potrebno je da odmah otpočnete postupak za dobijanje vize, jer taj postupak može potrajati i više od mesec dana. VIŠER će Vam dostaviti pozivno pismo u cilju dobijanja vize.

Pasoš

Pre otpočinjanja programa mobilnosti, molimo Vas da se postarate da imate važeći pasoš. Vaš pasoš bi trebao da ima rok važenja koji obuhvata ceo planirani period mobilnosti, kao i još najmanje šest meseci nakon isteka perioda mobilnosti, odnosno nakon planiranog povratka iz Republike Srbije.

Prijava boravišta

Kao strani državljanin, nakon dolaska u Beograd, dužni ste da izvršite prijavu adrese na kojoj ćete stanovati tokom boravka u Republici Srbiji. Strani državljanin, odnosno lica koja pružaju usluge smeštaja uz nadoknadu (hostel, stanodavac), dužni su da u roku od 24 sata od trenutka ulaska u Republiku Srbiju izvrše prijavu adrese (boravišta) na kojoj će strani državljanin boraviti u Republici Srbiji. VIŠER će Vam pomoći da izvršite prijavu boravišta. Prijava boravišta stranog državljanina se vrši u službi policijske stanice na čijoj teritoriji je adresa objekta u kome je strani državljanin smešten ili u područnoj policijskoj upravi, organizacionoj jedinici koja obavlja poslove u vezi sa kretanjem i boravkom stranaca. Napominjemo da ste kao strani državljanin dužni da prilikom svake promene boravišta bez odlaganja o tome obavestite nadležnu policijsku upravu. Za prijavu boravišta će Vam biti potreban pasoš ili drugi identifikacioni dokument.

Dozvola za privremeni boravak

Za boravak u Republici Srbiji koji traje manje od 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana, računajući od dana prvog ulaska u Republiku Srbiju, neće Vam biti potrebna dozvola za privremeni boravak. Međutim, ukoliko planirate da u Republici Srbiji boravite duže od 90 dana, kao strani državljanin dužni ste da pribavite odobrenje za privremeni boravak. Privremeni boravak stranog državljanina u Republici Srbiji može biti odobren po više osnova, koji uključuju i učenje srpskog jezika, studiranje, učestvovanje u programima međunarodne razmene učenika ili studenata ili stručne specijalizacije, obuke i prakse. Kao stranom državljaninu koji aplicira za privremeni boravak u Republici Srbiji na osnovu studiranja, biće Vam potrebna su sledeća dokumenta:

  1. važeći pasoš;
  2. dokaz o sredstvima za izdržavanje tokom planiranog boravka u Republici Srbiji;
  3. prijava adrese stanovanja u Republici Srbiji;
  4. dokaz o zdravstvenom osiguranju tokom planiranog boravka;
  5. dokaz o uplati propisane administrativne takse;
  6. dve fotografije (35x45mm, u boji, anfas);
  7. popunjeni odgovarajući formulari (u dva primerka).

Pored napred navedenih dokumenta, u zavisnosti od osnova povodom koga zahtevate odobravanje privremenog boravka (učenje srpskog jezika, studiranje, učestvovanje u programima međunarodne razmene učenika ili studenata ili stručne specijalizacije, obuke i prakse) biće Vam potrebna i određena dodatna dokumentacija (potvrda da se nalazite na razmeni studenata i slično) VIŠER će Vam pomoći da obezbedite ovu potvrdu.

Zahtev za odobravanje privremenog boravka se podnosi u policijskoj upravi, Upravi za strance koja se nalazi u ulici Savska broj 35. Kod prvog apliciranja za privremeni boravak zahtev se obrađuje oko 4 nedelje dok je kod produženja istog taj rok znatno kraći. Nakon prijema zahteva sa urednom pratećom dokumentacijom, strancu će biti zakazan intervju sa policijskim inspektorom. Strancu se po osnovu studiranja privremeni boravak izdaje najduže na godinu dana odnosno na kraći period ukoliko je studijski program koji stranac pohađa u kraćem trajanju. Nakon isteka privremenog boravka, isti se može produžiti na period od još godinu dana. Napominjemo da se produženje privremenog boravka može odbiti ukoliko se utvrdi da stranac kontinuirano ne postiže zadovoljavajući napredak u studijama. Konačno, stranac je dužan da privremeni boravak koristi u svrhu koja je navedena u samom zahtevu taj boravak, pa će tako privremeni boravak stranca biti ukinut ukoliko se utvrdi da stranac boravi u Republici Srbiji suprotno svrsi za koju je odobran privremeni boravak. Više informacija o odobravanju privremenog boravka u Republici Srbiji možete pogledati na ovom linku.